بال اسکرو

بال اسکرو

بال اسکرو

از مزایای بال اسکرو اصطکاک پایین آن می باشد که بسیار مورد توجه مصرف کنندگان قرار گرفته و جایگزین لید اسکرو شده .برای مواقعی که دقت بالا لازم است بسیار مناسب است.
ساختار ظاهری بال اسکرو شبیه یک مجموعه پیچ و مهره است که گوی به عنوان مهره و شفت رزوه شده به عنوان پیچ عمل می کند.

در مهره بال اسکرو ball nut ،ساچمه ها درون شیار های موجود در مهره جای گذاری شده اند .شیار های موجود در مهره باید مطابق بر شیار های شفت با همان پیچ قرار بگیرند تا حرکت به درستی ایجاد شود.
شفت رزوه دار مارپیچی، مسیر حرکت ساچمه هایی را فراهم می سازد که قسمت لغزنده بال اسکرو (مهره) بر روی آنها به حرکت در می آید.

گوی یا مهره در بال اسکرو به گونه ای ساخته شده است که امکان چرخش ساچمه ها را در داخل خود فراهم می سازد. به طوری که در مدت حرکت گوی بر روی شفت، ساچمه ها در داخل گوی به گردش در می آیند.
به دلیل وجود سیستم بازگشت ساچمه درون مهره بال اسکرو ،بال اسکرو از لید اسکرو بزرگتر می باشد.

بال اسکروها علاوه بر اینکه در برابر اعمال بارهای فشاری مقاومت می کنند، می توانند با کمترین اصطکاک داخلی کار کنند. با توجه به اینکه این ابزار باعث ایجاد تلرانس های دقیق می شود، در موقعیت هایی که دقت های بالایی لازم است مناسب هستند.
بال اسکروها در عین کاهش اصطکاک، می توانند با مقداری پیش بار کار کنند که باعث حذف لقی بین ورودی (چرخش) و خروجی (حرکت خطی) است.

مهره بال اسکرو ball nut

مهره بال اسکرو ball nut مهم ترین قسمت بال اسکرو می باشد.بال اسکرو ها از نظر مهره به دو دسته بال اسکرو با مهره های یک پارچه و بال اسکرو با مهره های دو تکه تقسیم بندی می شوند.
در تمامیه مهره های بال اسکرو چندین شیار برای تماس ساچمه ها با پیچ یا شفت و که باعث درگیری پیچ و مهره با هم می شود،وجود دارد.

بدین صورت فضای خالی بین پیچ و مهره با ساچمه ها پر می شود.
نکته مهم در این شیار ها وجود قسمت هایی برای استراحت و سیستم بازگشت ساچمه ها ،که ساچمه ها با یک دور چرخش به دور پیچ ،در آنجا برای چند لحظه توقف می کنند تا حرارت تا حرارت خود را از دست داده و دچار تنش حرارتی نشود.
این سیستم می توانند درون و یا بیرون مهره بال اسکرو طراحی شوند.

بال اسکرو از نظر نحوه مهار ،به دو گروه بال اسکرو های یک سر مهار یا دو سر مهار تقسیم بندی می شوند.

کاربرد بال اسکرو

از بال اسکرو در هواپیما و موشک ها برای کنترل حرکت سطوح ،و به ویژه در پرواز الکتریکی با سیم و فرمان خودرو برای انتقال حرکت چرخشی از یک موتور الکتریکی به حرکت محوری رینگ فرمان استفاده می شود.
همچنین از آنها در ماشین آلات، روبات ها و تجهیزات مونتاژ دقت استفاده می شود.
این ویژگی زمانی لازم است که از آنها در سیستم های کنترل حرکت کامپیوتری نظیر ماشین ابزار CNC و کاربردهای حرکت بسیار دقیق (مانند wire bonding) استفاده می شود.

اصطکاک کم در بال اسکروها بازده مکانیکی بالایی را در مقایسه با دیگر ابزارها دارند. یک نمونه بال اسکرو در مقابل بازده ۵۰ درصدی یک لید اسکرو (پیچ انتقال قدرت ساده) با همان ابعاد، می تواند ۹۰ درصد بازدهی داشته باشد.

شفت بال اسکرو ممکن است از طریق نوردکاری که پر بازده، کم دقت، ارزان و محصول حاصل از آن از دیدگاه مکانیکی مقرون به صرفه است، ساخته شده باشد. بال اسکروهای نوردکاری شده دارای دقت چند هزارم اینچ در یک فوت هستند.

مشخصات بال اسکرو

جنس پیچ بال اسکرو از فلزات مقاوم تهیه می شود تا در برابر سایش مقاوم باشد.
برای شناخت مشخصات فنی بال اسکرو باید به مدل و مد شناسایی آن توجه شود.از جمله این مشخصات می توان به قطر بال اسکرو ،سختی ،مقدار بار پایه دینامیکی و استاتیکی ،تعداد دوران ،دقت و سرعت حرکت خطی اشاره کرد.

شماره تماس : ۰۹۱۲۱۹۹۰۱۳۰۰۹۱۲۲۱۵۷۰۰۲۳۳۹۵۱۲۱۰۳۳۹۱۸۱۲۹۳۳۹۴۵۳۱۷